Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Elit Sporcuların Kaygı Durumlarını Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi
Bu araştırma Milli takımlar düzeyinde triatlon sporu yapan performans sporcularının müsabaka öncesi yaşadıkları kaygıyı ve bu kaygıyı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma 2014 yılında İstanbul Avrupa Kupası, Elazığ Balkan Grand Prix ve Alanya Dünya Kupası’na katılan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 104 sporcuyla yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan anket formu kullanılmış ve soruların Cronbach alfa değeri 0.77 olarak belirlenmiştir. Veriler istatistik paket programında değerlendirilmiş, analizde bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma verilerine göre yarışma öncesi Türk milli takım sporcularının yabancı milli takım sporcularına göre yarışma öncesi kaygıyı daha fazla hissettikleri, kaygının fiziksel belirtilerini bayan sporcuların daha çok yaşadığı, genç kategorisindeki sporcuların yarışmada iyi bir performans gösteremeyecekleri konusunda diğer yaş gruplarına göre daha çok endişe duydukları, sporcularda yaşın ilerlemesiyle birlikte hata yapma endişesinin azaldığı, spor yaşı az olan sporcuların yarışmada iyi bir performans gösteremeyeceklerinden ve hata yapmaktan daha çok endişe duydukları belirlenmiştir.

Keywords
Kaygı, kaygı düzeyi, elit sporcu, triatlon

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri