Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Examination of Sprint Duration and Repeated Sprint Level of Soccer Players in Different Age Group
Amaç: Bu çalışmada farklı yaş gruplarındaki futbolcuların sprint zamanları ve tekrarlı sprint düzeylerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya amatör statüdeki 14,37 ± 0.49 (n:24), 16,38 ± 0.5 (n:18) ve 18.5 ± 0.75 (n:14) 14 ve 19 yaş aralığında 56 erkek futbolcu gönüllü olarak katıldı. Futbolcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksleri, 10, 20 ve 30 metre sprint zamanları ve tekrarlı sprint yeteneği ölçüldü. Bulgular: İstatistiksel değerlendirme sonucunda; boy, bazal metabolizma hızı, yağ yüzdesinde, yağsız vücut kütlesi, toplam vücut sıvısı, 10-20-30 metre sprint zamanında ve tekrarlı sprint yeteneği değerlerinde istatistiksel olarak anlamlılık bulundu. Sonuç: Çalışma sonucunda U19 yaş grubu alt yapı futbolcularının, U17 ve U15 yaş gruplarından vücut kitle indeksi, bazal metabolizma hızı (BMH), yağ(%), yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi, toplam vücut sıvısı (TVS), tekrarlı sprint yeteneği testi, 10, 20 ve 30 metre sprint testlerinde istatiksel olarak farklılıkların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu farklılıkların oluşması sadece biyolojik gelişime bağlı olmadığı ayrıca yapılan antrenman ve spor yaşı sonucundan meydana geldiği düşünülmektedir.

Keywords
Futbol, Sprint ve Tekrarlı Sprint

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri