Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Common Benefits of Prayer and Yoga on Human Organism
Amaç: Çalışmada Namaz kılma ve yoga yapmanın insan organizması üzerindeki ortak faydalarının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Literatür taraması yapılmıştır. Bulgular: Namaz ile yoga arasında yapılan hareketlerin şekli ve faydası açısından büyük benzerlikler vardır. Namazdaki pozisyonların her biri benzer yoga pozisyonuna sahiptir ve pozisyonlar hep birlikte bedendeki yedi “Çakranın (Enerji alanlarının)’’ hepsini ‘’aktif hale’’ getirirler. Namazda ayakta durulan bölüme (Tekbir ve kıyam) kıyam yoga da ise ayakta beklenen kısma namaste (Dağ pozisyonu) denir. Ruku’nun yogadaki karşılığı ise ardha uttanasanadır. Bu duruşlar kan pompalanmasını artırarak bel, gövde ve baldır kaslarını gerdirirler. Namazda son oturuş ile yogada varjasana benzerdir. Namazdaki secde ile Yogada ki balasana çok benzer hareketlerdir. Kanın baş ve akciğerlere doğru akışını arttırırlar, zihinsel toksinlerin de temizlenmesine imkan sağlar. Bu pozisyon, mide kaslarının gelişmesine imkan tanır ve orta bölümdeki sarkıklığı önler. Hamile kadınlarda ceninin düzgün pozisyonda kalmasını sağlar, kan basıncını düşürür, eklemlerin esnekliğini arttırır ve stresi, endişeyi, baş dönmesini, yorgunluğu ortadan kaldırır. Sonuç: Namaz ve yoganın benzer hareketlerinin çoğunlukla gerdirme- esneklik üzerine kurulu olarak insan organizmasına ortak faydaları belirlenmiştir.

Keywords
Namaz, insan organizması, yoga

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri