Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


The Association of Physiological and Physical Parameters of Athletes in Different Sports with Multiple Intelligences
Çalışmada, farklı spor branşlarındaki sporcuların fizyolojik ve fiziksel parametrelerinin çoklu zeka ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 120 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada öğrencilerin çoklu zeka alanlarındaki dağılım düzeylerini belirlemek amacıyla Howard Gardner tarafından geliştirilen ve Gonce Seber tarafından Türkçeleştirilerek geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış olan “Çoklu Zeka Alanlarında Kendini Değerlendirme Envanteri” ile boy uzunluğu, yaş, vücut ağırlığı gibi fiziksel ölçümler ile esneklik, statik denge, durarak uzun atlama, pençe kuvveti, bükülü kol ile asılma, 20 m mekik mukavemet testi, disklere dokunma, 10 ×5 m mekik koşusu, deri kıvrımları ölçümü (biceps, triceps, subscapula, suprailiac, calf ), 30 sn mekik hareketi testi ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak badminton, yüzme, taekwondo ve futbol branşı öğrencilerinin en düşük toplam puan topladığı fizyolojik ve fiziksel parametre “Denge”dir. Araştırmaya konu olan bütün branşlarda bulunan öğrencilerin sırası ile fizyolojik ve fiziksel parametre puan dağılımları “Pençe sol”, “Pençe sağ”, “Yağ yüzde”, “Esneklik”, “Mekik 30sn”, “Mekik 20m”, “Disk”, “Bükülü asılma”, “Uzun atlama”, “Mekik”, parametreleridir. Badminton ve Futbol branşlarında en yüksek toplam puan alınan zeka alanı İçsel Zeka iken, Yüzme ve Taekwondo branşlarında en yüksek toplam puan alınan zeka alanı Mantıksal Zekadır. Tüm branşlarda en düşük toplam puan alınan zeka alanı ise Müziksel Zekadır.

Keywords
Çoklu zekâ, Eurofit test bataryası, Futbol, Taekwondo

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri