Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


“ONUR EĞİTİMİ” ÜZERİNE BİR GİRİŞ DENEMESİ
(An Introduction Attempt on “The Honour Education” )

Author : Meryem KARATAŞ    
Type :
Printing Year : 2015
Number : 11
Page : 793-801


Summary
Bireyin kendine duyduğu özsaygıyı ya da kişiye başkalarının gösterdiği saygının dayandığı gururu ifade eden onur; doğuştan getirilen bir özelliktir. Dil, din, ırk ayrımı yapmadan tüm bireyler için geçerli ve gereklidir. Kişinin hayatının sonraki aşamaları onurunu korumaya yönelik olarak sürebildiği gibi kendisine bahşedilen onur nimetinden uzaklaşması yönünde de devam edebilir. Çocuğun gelişim aşamalarında, onurlu bir birey olmasında, ona kişilik kazandırma sürecinde doğru davranışların kazandırılması, bu davranışların dengeli bir şekilde yerleştirilebilmesi için eğitim zorunludur. Bu nedenle küreselleşen dünyada yaşayan her bireyin ortak paydada buluşabilmesi için barış, demokrasi, hoşgörü gibi eğitimleri de kapsayan bir “onur eğitimi” ne ihtiyaç gereklilik arz etmektedir. “Onur eğitimi” bireyin doğuştan getirdiği özelliğinin ortaya çıkmasını sağlayan ve gerekli içsel hazırlığı yapmayı gerekli kılan bir eğitimdir. “Onur”un insan haklarıyla olan bağı dışındaki vurgu, bizi daha mütevazı kelimelerin kullanılmasına yöneltmiş ve bu çalışma bir giriş denemesi olarak nitelendirilmiştir. Araştırabildiğimiz ve ulaşabildiğimiz kaynaklarda rastlayamadığımız bu kavramın bireyin gelişiminde oldukça önemli olduğunu düşünüyor ve hem örgün hem de yaygın eğitimde “onur eğitimi”nin verilmesinin daha dürüst, fedakâr, merhametli, yardımsever bireyler yetiştireceğini düşünüyoruz.

Keywords
Onur, Onur Eğitimi
abortion pros read abortion photos


Abstract
The i

Keywords
Honor, honor education

Advanced Search


Announcements

    Call for papers

    Dear authors,

    We only accept topics related to different disciplines of sport sciences since the first issue of our fifth volume. Therefore, please do not submit any kinds of research which is not directly connected to the sports field. Also be sure that you formatted your proposals according to the author guidelines of the journal. Submitting your articles to our journal will definitely mean that your articles haven't been published or sent elsewhere for publication. 

    Our journal solely functions on open access policy and we would definitely be happy to see that authors are exploring and using articles printed in our journal. Address :ISCSA Office: Menekse Sok. No:7/71 Balkanoglu Is Hani Kizilay, Cankaya, Ankara, TURKEY
Telephone :03123190289 Fax :03123190289
Email :editor@iscsjournal.com - turkmenm@yahoo.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri